תעלומות שנפתרו וכאלו שלא… 10 סיפורים ועובדות על כלי שיט שנותרו בקרקעית הים, וגם על בודדים שאותרו

פעם, ידעת איך יתחיל השילוח הימי אבל לא בהכרח ידעת אם ואיך הוא יסתיים. מטילי זהב אבודים, שודדי ים, סערות שהאדם לא יכל להן, אוצרות אבודים ושלדים במצולות הים הם רק חלק מהמרכיבים של סיפורי ההרפתקאות הללו שאינם שייכים בהכרח לסרטי הרפתקאות מוכרים. מי שמחפשים היום שרידים הם לא רק חוקרים, אלא גם חברות העוסקות בציד אוצרות. קבלו 10 עובדות שאולי לא הכרתם על תעלומות שנותרו מתחת למים או כאלו שנחשפו רק לאחר שנים רבות…

  1. ה"אנדיורנס", כושר עמידה באנגלית, אבדה במי הקרח שליד אנטרטיקה ונמצאה רק לאחרונה על ידי דר' שירס ו- 64 אנשי צוותו. אולי לא ידעתם אבל את המימון למציאת הספינה ניתן על ידי תורם אנונימי שהוציא מכיסו 10 מליון דולר.
  2. 2.      "אוקנט סקפ", בשוודית — "ספינה לא מוכרת". הספינה התגלתה ב- 2019 כאשר חברה מסחרית ביקשה להניח במקום צינור נפט. הספינה, ככל הנראה מתקופת הרנסאנס, נמצאה במצב מצוין, ככל הנראה בשל המחסור בחמצן במים הקפואים. עדיין לא ידוע מה היה שם הספינה ולאיזו מדינה השתייכה.
  3. 3.      "ריפבליק" (Republic) – הריפבליק, אשר הופעלה על יהחברה אשר השיטה את הטיטאניק, טבעה באוקיאנוס האטלנטי כאשר שטה מאמריקה לאירופה. ספינת המיליונרים שעליה היו כאלף איש, התנגשה בספינה אחרת וטבעה אל מול חופי מסצ'וסטס. הצוות והנוסעים חולצו, וגם הספינה הטבועה אותרה ב- 1981 אולם האוצר, מטבעות זהב בשווי 3.2 דולר, בנוסף לאוצרות נוספים של נוסעיה, טרם נמצא. סך האוצרות והזהב שוערכו בסכום שנע בין 200 מליון דולר ל- 7 מליארד דולר.
  4. ה"אנדוור" (Endeavour), התחילה כספינת המחקר של החוקר הנודע ג'יימס קוק וסיימה את חייה לאחר שהפכה לאניית תובלה (כן כן, למעשה הפכה הספינה לספינת שילוח ימי) של הצי הבריטי ונקראה על שם ממציא הסנדוויץ'- "לורד סנדוויץ 2". בשל מצבה הרעוע הוקרבה במלחמת העצמאות האמריקאית, וב-1778 טובעה במדינת רוד איילנד. למרות הנסיונות לאתר את הספינה שבמקור עשתה היסטוריה היא נותרה במצולות הים.
  5. 5.      "מרצ'נט רויאל" (Merchant Royal) 45 אלף ק"ג של זהב (!) בשווי עכשווי מוערך של מעל 1.5 מיליארד דולר, 400 מטילי כסף מקסיקניים ועוד 500 אלף מטבעות ספרדיים שייטו להנאתם בתוך ספינת מסחר בריטית שבצעה מסעות טראנס-אטלנטיים בתקופת הקולוניאליזם. הספינה טובעה בשנת 1641 ומאז הוקמו ונפלו חברות רבות שכל עיסוקן היה איתור אוצרותיה. למרות הכל הספינה, על כל שללה, טרם נמצאה.
  6. בת 2,400 שנה, 2,000 מטר מתחת לפני הים השחור. הספינה היוונית שאורכה 23 מטרים נמצאה ב- 2018 והפתיעה את החוקרים אשר מצאו אותה במצב מרשים יחסית לגילה, כאשר תוצאות בדיקה "אישרו כי אכן מדובר בספינה השלמה העתיקה ביותר שמוכרת לאנושות". הספינה, אשר שמשה כספינת סוחר מלמדת על המרחק שאליו הצליחו ספינות הסוחר היווניות הצליחו להגיע מהחוף.
  7. ה"טרור" (Terror) וה"ארבוס" (Erebus). מטרתן של שתי הספינות אשר הובלו על ידי רב החובל ג'ון פרנקלין ב-1845, הייתה למצוא מעבר לספינות בין האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס השקט דרך החוג הארקטי. הספינות נלכדו בקרח והצוותים שעל סיפונן נקלעו לאירועים מצמררים שבראש רעב, קור מקפיא, סכסוך עם מקומיים וככל הנראה גם קניבליזם. לאחר למעלה ממאה וחמישים שנה נותרה האנושות עם סדרה וספרים מצמררים ומוכרים העונים לשם 'האימה' ועם הספינות עצמן, אשר אותרו במצב מעולה ב- 2014 וב- 2016.
  8. Mako Cuddy. יוני 2021. ספינה נעלמת במשולש ברמודה והיא כידוע לא הראשונה הנעלמת באופן מסתורי באזור זה. משמר בחופים האמריקאי סורק למעלה מ- 50 אלף קמ"ר במשך למעלה מ- 84 שעות אך לשווא. למעלה מ- 20 אנשי הצוות נעלמו עם הספינה. האם בעוד אלפי שנים הם ימצאו?
  9. אסאס קוטופקסי – ממשולש ברמודה ב- 1925 לפלורידה ב- 2020. הספינה נעלמה לאחר שעזבה את דרום קרוליינה לפני כמעט כ- 100 שנה כשהיא עמוסה בפחם. היא נעלמה ללא עקבות בדרכה לקובה כשעלייה 32 נוסעים. העלמותיה הפכה לאחת ההעלמויות המפורסמות במשולש ברמודה. פרט מעניין: הספינה זכתה לאזכור גם בסרטו של סטיבן שפילברג, "מפגשים מהסוג השלישי".
  10. 10.  "בדר 1", העלמות מסוג אחר. הקשר עם ה"בדר 1", ספינה מצרית שיצאה לדרכה בינואר 2008, אבד שלושה ימים לאחר שהפליגה. חיפושים שערך הצי המצרי כדי לאתר אותה, לא העלו דבר. ועל פי דיווחים במדינה היא נעצרה לבקשת צרפת בחשד שנשאה אמצעי לחימה עבור המורדים בצ'אד. אתר חדשות מצרי טוען כי בידיו מסמכים המעידים כי הספינה מוחזקת על ידי ישראל.

בעיני נותרו מספר שאלות פתוחות.


הכותב הוא מומחה לשילוח בינלאומי, בעלים ומנכ"ל של חברת COB (סי.או.בי) שילוח בינלאומי המספקת פתרונות מקצועיים לענפי היבוא והיצוא תחת קורת גג אחת באוויר, בים וביבשה, בדגש על הפחתת עלויות ללקוח.

פוסטים נוספים

קטגוריות

פוסטים נבחרים

כל המאמרים נטענו
לא ניתן לטעון עוד מאמרים

גם אתם
נושמים וחולמים יבוא / יצוא?

הירשמו לעדכונים שלנו והפכו
את היבוא והיצוא שלכם ליעילים ומשתלמים הרבה יותר.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן