שי חיות כותב – מהן השלכות הסחר בעולם כתוצאה מנגיף הקורונה ומהן האלטרנטיבות ?

השלכות הסחר בעולם כתוצאה מנגיף הקורונה

 

"פסימיסט רואה קושי בכל הזדמנות, אופטימיסט רואה הזדמנות בכל קושי." וינסטון צ׳רצ׳יל

 

הקורונה. עד לפני חודש השם הזה העלה אסוציאציה של בירה קרה עם פלח לימון מרענן. היום הוא התגלמות של הרבה מהפחדים האישיים שלנו כבני אנוש בפרט ושל העולם בכלל.

אבל בואו נחזור רגע אחורה ל – 1987 בכדי להבין את הרקע של הכאוס שקורה עכשיו. התקופה היא תקופת רונלד רייגן ועידן הכלכלה החדשה בהנהגת ארה״ב שהכתיבה דבר מאוד פשוט: אם אנחנו לא טובים בייצור של משהו, נייצר אותו מחוץ לגבולות המדינה. בשנה זו סין מנתה פחות ממיליארד תושבים וניהלה כלכלה רעועה. סין לקחה את ההזדמנות בשתי ידיים. או לפחות עם שני מקלות. ככל שהכלכלה שלה צמחה, סין הפכה מתרבות רוחנית וערכית עם יותר מ – 3000 שנים של חכמה סינית לרודפת בצע של הכסף שהתחיל לזרום מהמערב ובשיאה ייצרה סחורה ל -1471 נקודות שונות ברחבי העולם.

 

בימים אלו אנחנו עדים למצב אבסורדי בו רב הנסתר על הגלוי. אף אחד לא באמת יודע מה המצב בסין והאם הדיווחים תואמים את המציאות. האם מדובר ב – 1367 מתים נכון להיום או בהרבה יותר.

הנזק לכלכלה העולמית מסתכם בטריליוני דולרים ולא ידוע מתי הסינים יחזרו לעבוד. המפעלים יפסיקו לעבוד. חומרי הגלם ירדו לאפס ורמת הייבוא תקטן.

בינתיים, ככל שמספר המתים עולה, עולות גם תיאוריות של קונספירציות:

האם זוהי קונספירציה של סין שרוצה להראות לעולם מה יקרה אם כלכלת סין תקרוס? או אולי זהו ספין של דונלד טראמפ לקראת שנת הבחירות בכדי לחזק את ארה״ב ולהחליש את כלכלת סין – make America great again and God bless the Corona?

לפי הנתונים כרגע 40% מתים ו – 60% אחוז שורדים, כלומר מתוך 1000 איש 460 מתים, 670  מחלימים. זהו נתון שרחוק מיליארד ו -200 מיליון שנות אור מהדיווחים המגיעים מסין.

כממשלה קומוניסטית טיפוסית סין מסתירה את ההיקף האמיתי של הבעיה (צ׳רנוביל מישהו?) ומי שגר בסין בעברו יודע שלסינים יש אמת גמישה.

על פי הדיווחים של סוכננו ברחבי סין, מרבית הסוכנים יחזרו לעבוד (במשרד או מהבית) ב – 17 לפברואר. תנועת כלי הרכב ברחבי סין איטית ומבוקרת ע"י הממשלה. המפעלים צפויים לחזור לעבודה בתחילת מרץ 2020. לא סופי. בנוסף, חברות הספנות מעדכנות שאוניות פורקות / טוענות מכולות כרגיל.

החברות מנסות לשדר ״עסקים כרגיל״ אך תעשיות רבות סופגות ירידות חדות ברווחים, כשתעשיות האופנה, התיירות והתעופה הן הסובלות העיקריות.

אנו צופים שהתוצאות של חודש פברואר 2020 ואצל חלק מהעסקים במרץ 2020 (תלוי בענף הפעילות) יעידו על החודשים הכי חזקים שהיו אי פעם בפעילות העיסקית מבחינת מחזורים כספיים ורווחים. לאחר מכן יגיעו נפילות חדות בבורסה העולמית ונאלץ להמתין שיתאזנו מחדש תוך שאנו עדים לעליות וירידות חדות של מאות אחוזים.

הנקודה האופטימית?

אם יש מישהו שיכול להשתלט על ההתפרצות הם הסינים ואולי יימצא בקרוב חיסון לקורונה והסינים יתחילו לאכול כשר בהשגחת הבד״צ. עם המקלות.

אז הבנו שהעולם משתנה לנו כנגד העיניים ויש צורך אמיתי למצוא ולאתר מקורות חדשים וכשאלוהים נותן קורונה (כתר בספרדית), אנחנו יכולים להפוך אותו לרויאל פלאש.

תגידו שלום (בשבע שפות) ליהלומים שבכתר, או כמו שאנחנו קוראים להם –  המקורות החדשים שיוכלו לתת לכם בדיוק את המענה אותו אתם מחפשים.

הודו – הודו מתהדרת בכוח עבודה המונה כמעט חצי מיליארד נפש ונמנית עם מדינות ה-BRICs קרי ארבע הכלכלות המתפתחות הגדולות בעולם. היא שואפת לעלות על מסלול צמיחה דומה לזה שעברה סין בשלושת העשורים האחרונים ולהפוך לאופציה אטרקטיבית ליצור וליבוא.

 

אוקריאנה – אוקראינה עברה בעשור האחרון לא מעט שינויים ותהפוכות בפן המדיני הפוליטי והכלכלי. מספר הסכמי סחר עם האיחוד האירופאי, קנדה וישראל (אשר נחתם בינואר 2019 ומקנה פטור מלא או חלקי למגוון רחב של סחורות ושירותים) שינה את כללי המשחק לטובתה.

אוקראינה היא מדינה עם פוטנציאל ייצור אדיר ובשנים האחרונות מושכת יותר ויותר משקיעים ויזמים ממדינות אירופה, סין וארצות הברית. הקירבה הגאוגרפית לישראל וכמובן העלויות הסבירות, הופכים את אוקראינה ליעד עסקי מבוקש במיוחד.

ויאטנם – גוד מורנינג ויאטנם! כיום כל תאגיד המחפש מפעל או מקור חוץ לא יכול להרשות לעצמו להתעלם מויאטנם. התפתחותה אינה מערבית אולם היא פתוחה וקשובה להלכי רוח מערביים יותר משכנותיה. היא הגיעה להישגים בגלל, או למרות, המשטר, העבודה הקשה של הממשלה, כח האדם הזול (אפילו ביחס לתאילנד וסין) והפוטנציאל שרואים בה המשקיעים גבוה.

סלובניה – היבוא מסלובניה מתמקד במכונות ומכשירים מכניים וציוד מחשבים, מכונות וציוד חשמליים, מוצרים פרמצבטיים, עץ ומוצרים מעץ, נייר וקרטון ומוצריהם, כלי רכב וחלקיהם ועוד. בעוד שאלו ענפי היבוא המסורתיים מסלובניה, התעורר בשנים האחרונות שוק היין מסלובניה וממדינות בלקן נוספות.

בנגלדש – למרות ששתי המדינות חברות בארגון הסחר העולמי, עדיין בנגלדש מטילה חרם כלכלי מלא על ישראל. אולם האם הישראלים יתנו להזדמנויות לחמוק מהם בגלל עניינים פוליטיים? ממש לא. מזה מספר שנים שקיים יבוא באמצעות שילוח ימי מבנגלדש לישראל ולאחרונה הוא תופס תאוצה.

טורקיה – יבוא בגדים מטורקיה, בדומה ליבוא מסין, מתאים לחברות ועסקים אשר אינם רוכשים כל מוצר "בפינצטה" אלא מעוניינים להתמקד ביבוא בגדים מסחרי – יבוא בכמויות גדולות. רכישת בגדים ואביזרי אופנה, בגדי עור או מוצרים נוספים מטורקיה כבר אינה אופנה חולפת. חברות, יבואנים, מעצבות ובעלי חנויות כבר גילו שבטורקיה ניתן למצוא אופנה ראויה במחירים משתלמים במיוחד.

פולין  – פולין מיבאת בעיקר מכונות ומחשבים וחלקיהם כמו גם תרופות, מכוניות, גומי ומוצרי פלסטיק ומוצרי ברזל. היא מייצאת בעיקר מחשבים ומכונות, חלקי רכב, ברזל, טבק, ריהוט ומוצרי בשר (כולל מוצרי בשר טריים אשר הפכו לאטרקטיביים בשל מחירם גם בישראל). נכון לשנת 2019 מתקיימים בין ישראל ופולין יחסים דיפלומטיים מלאים והקשרים הכלכליים והתרבותיים בין המדינות ענפים.

כל התורה (הלא סינית) בכמה משפטים

הסינים כבשו כל מקום אפשרי והפכו למדינה עצומה ועוצמתית כשהשאיפות שלהם פולשות גם להיי טק ולפיתוח בינה מלאכותית דבר שיאפשר להם להשתלט על העולם. בעידוד המערב, סין הינה בין האחראיות העיקריות להפשרת הקרחונים, זיהום האוויר וניצול ציני של כל משאבי הטבע.

השלטונות בסין הבהירו כי מבדיקות שלהם ניכר שמכניזם ההעברה של הוירוס הינו באוויר וזמן הדגירה עלה ל – 24 ימים. במילים אחרות, מדובר בתרחיש הגרוע ביותר. ההעברה דרך האוויר מאפשרת את קיומם של מפיצי על, דבר שעשוי להעלות את מקדם ההעברה.

אבל כמו בכל דבר בחיים, יש איזון קוסמי והוא נמצא בכל מקום. רשתות רבות סוגרות את פעילותן בסין ווירוס הקורונה הוא תחילתו של השינוי. העולם מדלל את עצמו ומכאן יבוא האיזון והיציאה לדרך חדשה, דרך שאתם יכולים כבר עכשיו להתחיל ולצעוד בה.

ואם התחלנו בציטוט של וינסטון צ׳רצ׳יל, נסיים גם בציטוט שלו:

"אין כל רע בשינוי, כל עוד הוא נעשה בכיוון הנכון."

 

הי. נעים להכיר. אני שי חיות, מנכ״ל COB, מומחה לסחר בינלאומי בארץ ובעולם. אתם מוזמנים לפנות אלינו ולקבל מאיתנו מידע עדכני על השפעת הקורונה (או לפחות מידע שמותר לנו לספר), על השווקים המתפתחים, לאיזה מדינות לפנות ומה עליכם לעשות.

התקשרו עכשיו: 03-5299880 ונענה לכם על כל שאלה.

ואל תשכחו לשים מרפק על הפה כשאתם מתעטשים ושיהיה לבריאות!

 

www.cobblog.co.il

פוסטים נוספים

קטגוריות

פוסטים נבחרים

כל המאמרים נטענו
לא ניתן לטעון עוד מאמרים

גם אתם
נושמים וחולמים יבוא / יצוא?

הירשמו לעדכונים שלנו והפכו
את היבוא והיצוא שלכם ליעילים ומשתלמים הרבה יותר.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן